Ali Kaya Özgeçmiş

 

1958 Tunceli-Hozat doğumlu.

 ●1976 yılında Tunceli İlköğretmen Okulu’nu: 1979 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nü; 1982 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Teftiş Bölümü’nü; 1984 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetim ve Plaanlama Yüksek Lisans Bölümünü, 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi.  ●1976-2000 yılları arasında orta öğretim kurumlarında tarih öğretmenliği yaptı.

 ●Tarih, eğitim, dil ve kültür üzerine (Dersim Tarihi başta olmak üzere) 16 yayınlanmış eseri bulunmaktadır. Halen bir eğitimci ve tarihçi yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 ●Yurt içinde ve yurt dışında tarih, eğitim, dil ve kültür konulu çok sayıda panel ve konferansa katıldı.

 ●Yine eğitim, dil, tarih ve kültür üzerine, SKY Türk, Ulusal Kanal, Meltem TV, Cem TV, Barış TV, Yol TV, Dem TV, TGRT, Kanal On Dört, Kanal On , D Kanalı  gibi  bir çok radyo ve televizyon kanalının kültür programlarına Alevi- Bektaşi inanç,kültür ve tarih uzmanı olarak programlara katıldı.

 ●Türkiye Edebiyatçıları ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (bkz: sayfa. 2088) ve Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’ne (bkz: sayfa. 570) 
   Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü Ansiklopedisi’ne (bkz. Sayfa 448  )  kültür adamı ve yazar olarak  biyografisine ve eserlerine yer verilmiştir.

 ●Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı Genel Sekreterliği,Cem Vakfi Bilim Kurulu, Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim kuruculuğu  ve onyıl yöneticiliğini yaptı.Sarı Saltık Eğitim ve Kültür Vakıf  kuruculuğu,Alevi Bektaşi Eğitim  ve Kültür Vakfı kuruculuğu, Hozat Kültür ve Kalkındırma Dernek kurucusu ,Cemal Süreyya Derneği’nde, Çağdaş Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Ayrıca, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği  ve Türkiye Yazarlar Sendikası  üyesidir.