Makaleler

İstanbul Esenyurt’ta Dersim 38 anması ve paneli yapıldı

Dersim tarihini araştıran Tarihçi Yazar Ali Kaya; “Dersim 1937- 1938 yılına kadar Osmanlıdan başlayarak Cumhuriyet dönemi de dâhil olmak üzere 118 harekât düzenlenmiştir. Bunların temel nedeni Dersimlilerin Alevi inancına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır”.

Esenyurt Dersimliler Derneğinde 1937-1938 Dersim olaylarında Yaşamını Yitirenleri Anma Etkinliği düzenlendi.
 
SEYİTLERİMİZİN MEZARLARI NEREDE?
Esenyurt Cumhuriyet meydanında ki iş Merkezinde ki binasında Yapılan etkinliğe, Tarihçi Yazar Ali Kaya, Av. Barkın Timtik, Sultangazi Pir Sultan Şube Başkanı Göksel Fidan panelist olarak katıldılar. Etkinliğin açılış  konuşmasını yapan Dernek Başkanı Hüseyin Kalanç; “bundan tam 74 yıl önce Elazığ buğday meydanında Seyit Rıza ve 7 yoldaşının hukuk dışı bir şekilde idam edildiklerini bu nedenle bugün burada 1937-1938 yılında dersimde yaşanan katliamı ve direnişi  bilince çıkarma amaçlı, Elazığ Buğday Meydanında  idam edilen seyitlerimizin mezarlarının nerede? Devlet arşivlerini açılarak kamuoyuna sunmalıdır” dedi. Kalanç Van depreminde Hayatını kaybedenlere baş sağlığı diledi. Ardından,“Van depremzedeleri için yardım toplayarak Dersim’den Van’a götürüp orada dağıtan ve 2. Depremde hayatını kaybeden TAYAD üyesi Hasan Beyaz amcayı saygıyla anıyor ve üzüntümü dile getiriyorum” diyerek sözü Tarihçi Yazar Ali Kaya’ya  bıraktı.

DERSİMİ YILLARCA POTANSİYEL SUÇLU OLARAK GÖRDÜLER
Dersim tarihini araştıran Tarihçi Yazar Ali Kaya; “Dersim 1937- 1938 yılına kadar Osmanlıdan başlayarak Cumhuriyet dönemi de dâhil olmak üzere 118 harekât düzenlenmiştir. Bunların temel nedeni Dersimlilerin Alevi inancına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır”. Biz Dersimi ya iyi anlatamadık ya da kendimizi iyi ifade edemedik diyen Kaya;”Dersimi yıllarca potansiyel suçlu olarak gördüler. Çünkü Dersimliler merkezi otoriteye karşı çıkmıştır. O günden bu yana dilleri yasaklandı, inançları yok sayıldı, köyler yakıldı, etnik kimliğe baskı uygulandı, yok sayılıp öldürüldüler ya da yerlerinden sürgün edildiler. Bir söz vardır, ‘balık yakalamak istiyorsan önce havuzu kurut’.Onlarda balık tutmak için önce Dersimin havuzunu kurutmaya çalıştılar. Çünkü 12 Ocak Dersimdedir. Alevi inancı Dersimden yayılmıştır. Bu nedenle Dersimi ortadan kaldırırsak, havuzu da kurutmuş oluruz mantığı hakimdi. Tek amaçları vardı tek soy tek millet kavramıyla asimilasyona uğratmaktı.
 
DERSİM ONLAR İÇİN BİR ÇIBANBAŞIYDI
Dersim onların deyimiyle bir” çıbanbaşı” idi, Dersimliler “askerlik yapmaz, vergi ödemez” diyorlardı. Ancak bunlar gerçeği yansıtmıyor. Biz eskiden beri vergimizi de ödüyor askerliğimizi de yapıyoruz. Dersmin Milattan Önce 6000’lere kadar bir geçmişi var.O dönemden bu yana çok sayıda halklar ve kavimler yaşamış, sonlara doğru Moğollar, Akkoyunlar Osmanlılar yaşamış.Osmanlı dersime hakim olamamıştır.1896 da Üşür Şakir Paşa hazırladığı bir raporunda,dersim için, “çözüm bölge halkını Sünnileştirmek” demiştir.
1938 Dersim isyanı için alınan kararda 11 bakanının imzası var. Devlet arşivinden aldığım belgeler de isim-isim elimde.
Yapılan bu seferler Dersim halkına baş eğdirmemiş, tam tersi her koşulda düzene olan muhalif yanını daha da diri tutmalarını sağlamıştır. Geçmişte yapılan bu katliamdan dolayı, Dersimliler devletin özür dilemesini bekliyorlar. Yine bu olaylarda katledilen seyitlerin mezarlarının yerlerinin nerede olduğunu bilmemektedir” diyerek, Devlet bunları sahiplerine teslim etmesi gerekir dedi.

DERSİMDE YAŞANAN BİR KATLİAMDIR

1938 Dersim olaylarında yaşanan hukuk adaletsizliğinin günümüzde de olduğu gibi her daim egemenlerin tekelinde diyen Av. Timtik; “Dersimde yaşanan bir katliamdır”.Bu katliam sadece 1938’le sınırlı olmadığını belirterek, “günümüze köy boşaltmalarla, F Tipleriyle ve tutsaklara yönelik tecrit uygulayarak çeşitli biçimlerde hala devam etmektedir. Hukuk ise egemen güçlerin hukuku.Yeri geldiğinde hiçbir şekilde kural tanımadığını ve bunun en çarpıcı örneği olan Seyit Rızanın yaşının küçültülerek idam edilmesi olarak görebiliriz” şeklinde konuştu

ALEVİLERE GÖZDAĞI VERMEYİ AMAÇLAMIŞTIR
Aleviler üzerinde oynanan oyun Yavuz Sultan döneminden bu yana devam ediyor bu yaşananlara karşı birlik olmalıyız diyen Fidan şöyle devam etti; “Yavuz Sultan selimle başlayarak sistemli bir şekilde Alevi katliamı yapılmıştır. Cumhuriyet tarihinde de bu devam etmiştir. Dersim, Maraş, çorum, Sivas ve gazi de yaşananlar bu sürecin devam ettiğini ortaya koymuştur. Devletin dersimde uyguladığı katliamla tüm Alevilere gözdağı vermeyi amaçlamıştır. Bu nedenle ezilenlerin birliğini sağlamak amacı ile örgütlenmeliyiz ve mücadeleyi daha güçlü kılmalıyız” dedi.
2. Tura soru cevap şeklinde devam etti. Anmanın bitiminde15 Kasım Saat 19.00 sularında 1938 olayları için Taksim de yapılacak olan yürüyüşe katılım çağrı yapıldı.
http://www.haberdar.com.tr/guncel/1938-olayinda-yasamini-yitirenler-anildi-h12049.html