Makaleler

Tarihçi yazar Ali Kaya’nın Ehl-i Beyt’i anma programındaki konuşması

Alevilik İslam dininin özdür, manasıdır. Zaman zaman aleviler islamın içindedir, aleviler islamın dışındadır tartışmaları yaşanıyor.
Bu güzel programın tertip edilmesi için İstanbul Ehl-i Beyt İlim Yayma ve Yardımlaşma Derneği yetkililerine ve buraya gelen siz değerli kardeşlerime teşekkür ediyorum. Hz. Hüseyin efendimizi ve Ehl-i Beyt’in diğer güneşlerini tanımak gerekiyor. Tanımak içinde böyle konferansa ve programlara ihtiyacımız vardır.”

Alevi Kültür Vakfı Basın Sözcüsü Hüseyin Alagöz ise, Hz. Ali’nin değerine değinerek, “Aslında bu taziyenin sahibi kim? Bir azizimiz öldüğü zaman, sevdiceğimiz öldüğü zaman taziye sahibi biz oluyoruz. Bugün kimin azizi şehit edilmiş? Kimin azizi susuz bir şekilde bedeni çöllerde bırakılmış. Hazreti Muhammed Mustafa’nın göz nuru. Aliyel Murtaza’nın sevdiceği şehit edişmiş. Taziye sahipleri onlar. Biz olsak olsak Ali’nin kapsında kamber olabiliriz. O da olabilirsek” dedi.

Tarihçi-Yazar Ali Kaya ise, Alevi toplumunun sorunlarına değinerek, şöyle konuştu:

“Aleviler bu ülkede en çok mağdur olan toplum. Herkes bir parça koparmaya çalışıyor. Alevileri bırakmıyorlar ki kendilerini ifade edebilsinler. Alevilik deyince dini İslam, kitabı Kuran, Allah’a kul, Hazreti Muhammed’e bağlı, Hazreti Ali’ye talip, Hazreti Hüseyin’in yolunu süren Hacı Bektaş Veli’nin eline, diline, beline sahip olan iyi düşüncede iyi sözde, iyi davranışta kendisini bulan tanrı korkusu yerine sevgisini besleyen yoludur ve Ehl-i Beyt’in yorumudur. Hazreti Ali’nin yolunu sürenlerdir. Alevilik İslam dininin özdür, manasıdır. Zaman zaman aleviler islamın içindedir, aleviler islamın dışındadır tartışmaları yaşanıyor. Alevilik bir kültürdür, bir yaşam biçimidir. Benzer ithamlarla karşı karşıya kalmışlardır. Ben o Aleviliğe İslam dışı diyenlere harici diyorum. Gerçek aleviler Ehl-i Beyt’e bağlı olanlar, eline, diline, beline sahip olanlar, aşına, işine sahip olanlar, alnı ak olanlardır.”

İstanbul Ehl-i Beyt İlim Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Araştırmacı-Yazar Hasan Kanaatlı bir konuşma yaptı. Konuşmasında:

“Konumuz kerbela ve muharrem olduğu için değerli konuşmacıların herbiri başka açıdan konuya değindiler. bende izin verirseniz ehlibeyt boyutuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Ehlibeytin kuran ve hadislerdeki yeri nedir,bu kaynaklardan öğrendikten sonra biz müslümanlara yüklediği sorumluluklar nelerdir,biz ümmet olarak bu sorumlulukları yerine getirdikmi ,getirebildikmi,yoksa getirmedikmi.
Ehlisünnet kaynaklarının 38 kaynağında kuran ve ehlibeyt geçerken bir yerde sadece sünnet olarak geçer onunda senedi sağlam değildir. Ümmetin bir muhasebesini yapsak ben aleviyim ben sünniyim ben caferiyim, . Ehlisünnet sünneti iyi mutala ederse resulluhın risaleti değilmi ehlibeyt bahçesini çiçekleri bu evde yaşamamışmı, resullulahı bedensel ve ruhsal özelliklerini üzerinde taşıyan kimlerdir ehlibeyttir. . Bir sakalı şerifi yakından görmek için eyupte milet nerdeyse birbirini ezecek ama resulullahın canını kanını içinin içini o kerbubelada döken bir hüseyine bir ah çekmeyiz katiline bir lanet okumayız. Kerbela ve muharrem meselesi 1300 küsür senedir anıla anıla bu seviyeye gelmiştir . Allah razı olsun ehlibeyt adına gelmişsiniz kerbela adına gelmişsiniz bu isim ölümsüzdür , . Tarihçiler kerbelayı unutturmaya çalışsada,tarihçiler yezidi affetsede tarih yezidi unutmayacak affetmeyecektir tarih o zülmu unutturmayacaktır . Tarihte aşure aşlarıyla nuhun gemisinin karaya oturması, yunusun balığın karnından çıkmasını öne geçirmeye çalışsada o analarımız gözlerinin yaşını da aşure aşına katarak hüseyini yad etmek için kerbela şehitlerini yad etmek için hüseyin ihsanını aşuradan iki gün sora verdiler ,muharremin 12. Günü . imam zeynül abidinin (as) kurtuluşu için şükür kurbanı kestiler . Sünni kardeşlerimizin içi yanmıyormu sanıyorsunuz onlarda gözyaşlarını içlerine akıtıyorlar . Bir sünni göremezsiniz kerbela hadisesi için üzülmesin. Ama siyasiler işin içerisine girdi , Allah siyasileri ıslah etsin. Nasıl ki siyasiler: aleviye haşa mum söndürme gibi çirkin bir iftirasını attılarsa, sünnilerede aleviler tarafından bunlar yezitdir hüseyinin katilleridir diye çirkin iftirayı attırdılar . Sünni başka yezit başka emeviler başkadır bunu birbirinden ayırmak lazımdır. Eğer emevilerle ehlisünnet birbirinden ayrılırsa Allahın izniyle şeytanın bacağı kopacaktır. Bir yezitki sadece kerbela olayında değil resulullahın güzel medinesini işgal eden , resulluhanın kabrine atları bağlatan on bin sahabeyi kılıçtan geçiren, sahabe hanımlarının ırzlarını kendi ordusuna helal eden kuranları parçalayıp çöllere dağıtan bir yezidi bir sünninin sevmesi mümkünmüdür.?
Hasan hocamız devamla : alevinin içine sızıpta alevi olmayanlar yanlış kelimeler sarfederek aleviyi yer yer zor durumda bıraktılar . Sünnilik ,Alevilik inancın adıdır ateistlikte inancın adıdır adam ben Allaha inanmıyorum dinyoktur diyorsa bu adama sünni kökenlidir yada alevi kökenlidir diyemezsiniz ”

Programa; AK Parti İlçe Başkanı Bünyamin Kılıç, İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet Göçer ve Sırrı Demir, CHP İlçe Başkanı Av. Mehmet Uzun, CHP Gençlik Kolları Başkanı Emin Sarı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

http://www.elbistaninsesi.com/guncel/ehli-beytten-anma-programi-h10942.html