Basın Haberleri

Avukat Özdemir, son yolculuğuna uğurlandı

Üniversite öğrencisiyken 1957 yılında İstanbul Tuncelililer Kültür ve Dayanışma Derneği kurucuları arasında yer alan ve daha sonra Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kuruluşunda rol alan Avukat Haydar Özdemir, için Hakk’a uğurlama erkânı düzenlendi.

Özdemir için İstanbul Karacaahmet Cemevi’nde düzenlenen erkâna, ailesi, sevenleri, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Törende kısa bir konuşma yapan Tarihçi Yazar Ali Kaya, “Avukat Sayın Haydar Özdemir, güneş gibi toplumu aydınlatan, insanlığa yararlı olan, yüzünü topluma çeviren, yaşamı boyunca hizmet eden, onurlu duruşu ile örnek olan, ariflerin gönlünde taht kuran bilge, kendini bilen, toplumu bilen ve Hakk’ı bilen kemale ermiş bilge bir kişilikti.

1937-1938 katliamlarının canlı tanığıydı. 1957 yılında Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin başkanlığı döneminde İstanbul Tunceli Derneği’nin kurucularından ve aktif çalışan bir yöneticisidir.

1965 yılında Türkiye Birlik Partisi’nin genel sekreteri ve milletvekilidir.

1991 yılında kurulan Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın kurucu başkanlığını ve uzun yıllar bu vakfa hizmet eden erdemli bir kişilikti. Şişli Ergenekon Caddesi’nde Tunceli ili adına alınan 312 metrekare arsanın alımında o günkü şartlarda bin 500 katkı payı ile Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı’na büyük katkı sağlamıştır.

Emeği, hizmeti çok büyüktür. Erdemli duruşu, toplumuna hizmeti ile örnek bir kişilik sergilemiştir.

Avukat Haydar Özdemir, düşün adamıydı. Gerçek bir aydındı. O hukukçu vicdanıyla ve yaşamıyla örnek bir insandı. Yaşadığı dönemde Dersimlilerin haklarını savundu. Barıştan, hoşgörüden yana bilge bir kişiliğe sahipti. O yaşamı boyunca okudu, Dersimlilerin okumasını, yararlı insanlar olmalarını istedi.

Çağdaş düşünceye açık, sözüne güvenilir, erdemli bir insandı. Adaletten yanaydı. Kaybımız ve acımız büyüktür” dedi.

Özdemir, düzenlenen Hakk’a uğurlama erkânının ardından Zincirlikuyu’da son yolculuğuna uğurlandı.